HomeHollanda’da sağlık sigortası

Hollanda’da sağlık sigortası

Hollanda'da sağlık sigortası yaptırmak

Hollanda’da yaşamaya, çalışmaya veya okumaya mı geliyorsunuz? Çoğu durumda Hollanda temel sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Bununla, sağlık masraflara karşı kendinizi sigortalarsınız. Bir aile hekimini, acil servisini veya hastanede kalış ziyaretini düşünün. Hollanda sağlık sigortasına sizin ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmek için Zorgverzekering.net sitesine gidin. 

Hollanda’da çalışmak veya yaşamak? 4 ay içinde sağlık sigortası yaptırın

Hollanda’da yaşamak veya çalışmak için geldiğinizde, Hollanda sağlık sigortası yaptırmak zorundasınız. Hollanda’da yaşadığınız veya çalıştığınız ilk günden itibaren sağlık sigortası yaptırmanız gerekir. Bu hemen mümkün değil mi? O zaman sağlık sigortasını yaptırmak için en geç 4 ayınız vardır. Hollanda’da çalışmaya gelirseniz, işvereniniz veya iş bulma kurumunuz genellikle bu konuda size yardımcı olacaktır. 

Hangi ülkeden gelirseniz gelin, Hollanda sağlık sigortası yaptırmak mümkündür. Ancak, ek kurallar geçerli olabilir. Örneğin, bir AB ülkesinden değil misiniz? O zaman sağlık sigortasına başvurmak için oturma iznine ihtiyacınız var. Aynı şey Lihtenştayn, İzlanda, Norveç veya İsviçre’den geliyorsanız da geçerlidir.

Sağlık sigortası yaptırmazsam ne olur? 

Hollanda’da sigortasızsanız, CAK’tan bir mesaj alacaksınız. Daha sonra üç ay içinde temel bir sağlık sigortası yaptırmalı veya kendinizi sigortalamak zorunda olmadığınızı kanıtlamalısınız. Bunu yapmazsanız, para cezası riskiyle karşı karşıya kalırsınız. İki para cezasından sonra, CAK sizi otomatik olarak bir sağlık sigortacısına kaydeder. Daha sonra, gelirinizden 12 aylık bir prim düşülür. Bu, standart primin% 120’sidir. 

Sigortalı olmadığınız süre için primi geriye dönük olarak ödemek zorunda değilsiniz. Bu dönemde sağlık bakım masraflarını kendiniz ödersiniz. Kısacası, ihtiyacınız olursa Hollanda sağlık sigortasını kendiniz yaptırmanız önerilir. 

 Sociale Verzekeringsbank (SVB)

Hollanda sağlık sigortası, anlaşma ülkesinden yabancı bir işverenle zorunlu değildir

Hollanda’ya yaşamak ve çalışmak için gelirseniz, Hollanda sağlık sigortası her zaman zorunlu değildir. Yabancı bir işvereniniz varsa bir istisna geçerlidir. Genellikle bu durumda, menşe ülkeden gelen sağlık sigortası aracılığıyla sigortalı kalırsınız. Ancak, bunun için kurallar var. Örneğin, bu düzenleme genellikle yalnızca bir AB veya AEA ülkesinde ya da bir anlaşma ülkesinde çalışıyorsanız geçerlidir.  Hollanda’da ve antlaşma ülkelerinde sağlık sigortası hakkında daha fazla bilgiyi Sosyal Sigortalar Bankası (SVB) adresindeki İngilizce sitesinde bulabilirsiniz. 

Hollanda sağlık hizmetleri için anlaşma poliçesi

Hollanda’da yaşıyorsanız, ancak yabancı bir işvereniniz olduğu için Hollanda sağlık sigortanız yoksa, bir Antlaşma poliçesi almak akıllıca olabilir. Hollanda’da bakıma ihtiyacınız olma ihtimali nispeten yüksektir. Poliçe ile, Hollanda sağlık sigortanız varmış gibi Hollanda’daki bakım için size geri ödeme yapılacaktır. Bu, sağlık sigortacınız Hollanda’dakiyle aynı sağlık masraflarını karşılamıyorsa yararlı olabilir. Ayrıca aile üyelerini Antlaşma politikasında birlikte sigortalayabilirsiniz. Ancak Hollandalı bir işveren için de çalışmamaları şart koşulur.

Antlaşma poliçesi için prim ödemek zorunda değilsiniz, çünkü bunu zaten kendi yabancı sağlık sigortanız için yapıyorsunuz. Hollanda’da belirli bir bakım için zorunlu bir kesinti ödemeniz mümkündür. Bu, bakım için geri ödeme yapılmadan önce sağlık masraflarını kendiniz ödemeniz gerektiği anlamına gelir. 2023 yılında zorunlu şahsi risk 385 € ‘dur. Bu risk tüm bakımlar için geçerli değildir. Ev doktora veya doğum bakımına bir ziyaret düşünün. 

Bir Antlaşma Poliçesi için nereye başvurabilirim?

Hollanda’da, Antlaşma poliçesine yalnızca sağlık sigortacısı CZ’den başvurabilirsiniz. Koşul, yabancı sigortanızın bir AB veya AEA ülkesinde, İsviçre’de veya başka bir anlaşma ülkesinde alınmış olmasıdır. CZ web sitesinde tüm antlaşma ülkelerine genel bir bakış bulacaksınız. Anlaşma poliçesine çevrimiçi kayıt formu adresinden başvurabilirsiniz. Bununla birlikte, E106, S1 veya E121 (emekli maaşı veya ödenek alırken) şeklinde bir anlaşma formuna ihtiyacınız vardır. Bunu mevcut sigortacınızdan talep edebilirsiniz. 

Antlaşma poliçesine ek sigorta

Antlaşma poliçesi ile sadece temel bakım kapsamına alınmıştır. Diş hekimine veya fizyoterapiste gitmek zorunda mısınız? O zaman bu her zaman kapsanmaz. Bunun için ek sigorta yaptırabilirsiniz. Hollanda’da seçtiğiniz bir sağlık sigortacısı ile ek sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Ek sağlık sigortasını yaptırırken, sadece primlere dikkat etmeyin, aynı zamanda koşullara da bakın. 

Aile üyelerini sigortalamak

Durumunuzda bir değişiklik olursa, bunu dört ay içinde sağlık sigortacısına bildirin. Örneğin, sizin veya eşinizin Hollandalı bir şirkette çalışacağını varsayalım. Böyle bir değişiklik, artık Antlaşma poliçesine hak kazanmadığınız ve düzenli Hollanda sağlık sigortası yaptırmanın zorunlu hale geldiği anlamına gelebilir. Artık Antlaşma poliçesine hak kazanmıyorken sağlık masraflarına maruz kalıyor musunuz? O zaman bu maliyetler, alternatifiniz olmadığı sürece kendi hesabınız içindir. 

Hollanda’da eğitim ve sağlık sigortanız  

Yabancı bir öğrenci olarak, sadece Hollanda’da okumak için mi geliyorsunuz ve bir sağlık sigortasının gerekli olup olmadığını merak ediyor musunuz? Cevap hayır. Bu durumda, Hollanda temel sağlık sigortasına başvurmak bile mümkün değildir. Bununla birlikte, kendi ülkenizde iyi bir yurtdışı kapsama alanı ile sağlık sigortası yaptırmak akıllıca olacaktır. Eğitiminize ek olarak Hollanda’da çalışacaksanız veya stajınız yoluyla ödeme alacaksanız, Hollanda sağlık sigortası zorunludur. 

Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC)

Bir AB ülkesinden veya İrlanda, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre veya Birleşik Krallık’tan mısınız ve burada sadece eğitiminiz için mi kalıyorsunuz? Bu durumda bile, Hollanda sağlık sigortası gerekli değildir. Bir Avrupa Sağlık Sigortası Kartı (EHIC) kullanışlı olabilir. Bu Avrupa Sağlık Sigortası Kartı ile, geçici olarak yurtdışındaysanız gerekli tıbbi bakım geri ödenir. Kendi ülkenizdeki sağlık sigortanızdan bir EHIC kartı için başvurabilirsiniz. Eğitiminiz sırasında bunu kullanıp kullanamayacağınızı kontrol edin. Bunun kuralları AB ülkesine göre farklılık göstermektedir. 

Health-insurance-Dutch-wide

Hollanda sağlık sigortasını nasıl yaptırabilirim?

Hollanda sağlık sigortasına ihtiyacınız var mı? O zaman başvurmadan önce bir belediyeye kayıtlı olmanız gerekir. Zorgverzekering.net aracılığıyla Hollanda sağlık sigortalarını kolayca karşılaştırabilir ve doğrudan yaptırabilirsiniz. Gösterilen sağlık primleri aylık tutarlardır. 

Hollanda sağlık sigortasına nasıl başvurabilirim?

  1. Hangi bakıma ihtiyacınız olduğunu önceden belirleyin ve bu bakımın Hollanda temel sağlık sigortası kapsamında olup olmadığını kontrol edin. Aksi takdirde, bunun için ek sağlık sigortası yaptırmanız gerekebilir. 

  2. Temel sağlık sigortasının türünü belirleyin. Kabaca iki tür düşünebilirsiniz: ayni ve iade poliçesi. Genellikle kapsama alanı temelde her sigortacı ile aynıdır. Aradaki fark, esas olarak bir sağlık uzmanını kendiniz seçmek zorunda olduğunuz özgürlükte yatmaktadır. Geri ödeme poliçesiyle, herhangi bir sağlık kuruluşuna gidebilirsiniz ve bakım için tamamen geri ödeme alırsınız. Bir ayni poliçesi ile, tam bir geri ödeme için yalnızca sözleşmeli bakım sağlayıcılarına gidebilirsiniz. Sözleşmeli olmayan bir sağlık kuruluşuna giderseniz, bir kısmını (% 20 ila% 30) kendiniz ödeyebilirsiniz. 

  3. Kendi riskinizi belirleyin. 2023’teki standart kendi risk tutarı 385 € ‘dur. Prim indirimi karşılığında tutarı maksimum 885 € ‘ya yükseltebilirsiniz. Ancak, bunu yalnızca çok az bakıma ihtiyacınız olmasını bekliyorsanız yapın. Aksi takdirde, ilk sağlık masraflarını kendiniz 885 € ‘ya kadar ödersiniz. 

Gelirinize bağlı olarak, sağlık sigortanızı yaptırdıktan sonra sağlık yardımı için başvurabilirsiniz. Düşük bir gelirle, sağlık sigortasını uygun fiyatlı tutmak için Hollanda hükümetinden bir katkı alabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgiyi Hollanda hükümeti\>u\}\>1\} adresindeki İngilizce\{1\<\{u\< sitesinde bulabilirsiniz.